Jinekolog Operatör Doktor Eser AĞAR Web Sitesi
 

Yrd. Doç. Dr. Eser Ağar Kadın Sağlığı Ünitesi açıldı. Randevu için 0(212)728 63 61 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

 
 

Yrd. Doç. Dr. Eser Ağar Kadın Sağlığı Ünitesi açıldı. Randevu için 0(212)728 63 61 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

 
 

Yrd. Doç. Dr. Eser Ağar Kadın Sağlığı Ünitesi açıldı. Randevu için 0(212)728 63 61 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

 
 
  Kasık Biti

PEDICULOSIS PUBİS (KASIK BİTİ, PUBİS BİTİ)

Etken, Klinik ve tanı

Pubis biti (Pediculosis pubis) 1-4 mm uzunlukta, sivri kafalı ve pubis kıllarına tutanmak için tırnakları olan, vücudu parçalı bir parazittir. Bu parazit genellikle çok sayıda cinsel eşi olan, kalabalık ortamlarda ortak yaşam sürdüren ve temizlik kurallarında uymayan kişilerde görülür. Enfeksiyon genelikle pubik kıllarının olduğu bölgeye ve anüs civarına sınırlıdır. Ancak, aksilla ve vücudun diğer kıllı bölgelerine de yerleşebilir. Bu parazit ile enfekte olan kişilerde şiddetli dereceye kadar kaşıntı şikayeti vardır.

Olası tanı  hastanın öyküsüne, klinik değerlendirmeye (kaşıntı  bölgesindeki papül veya derinin zedelenmiş olmasına) dayanarak konulur. Genital bölgede kıllara tutulmuş bit veya yumurtaların görülmesi ve mikroskopta incelenmesi ile tanı doğrulanabilir.

Bitin yumurtaları  bir haftada çatlar ve yaklaşık 8-10 gün sonra tam olgunluğa erişirler. Pubis biti çoğunlukla cinsel ilişki ile geçer. Sıcak ve kalabalık ortam insandan insana geçişi arttırır. Bit ve yumurtaları, enfekte kişide veya bu kişinin giysilerinde canlı kaldığı sürece bulaşır.

Tedavi

  • Permetrin (%1) enfekte bölgeye uygulanarak 10 dakika beklenir ve sonra yıkanır VEYA
  • Lindan %1’lik şampuan enfekte bölgeye uygulanarak 4 dakika beklenir ve sonra yıkanır VEYA
  • Piretrinler ve piperonil butoksit enfekte bölgeye uygulanarak 10 dakika beklenir ve sonra yıkanır.

Lindan gebe, emziren kadınlarda ve 2 yaşın altı çocuklarda kullanılmaz.

Cinsel eşler de aynı  bçimde tedavi edilmelidir.

Kirpiklerdeki pedikülozis oftalmik bir pomadın kapak kenarlarına 10 gün süreyle ve günde 2 kez uygulanmasıyla tedavi edilebilir. Bu yöntemlerle bitler veya sirkeler havasız kalıp boğulmaktadır. Kullanılan ilaçlar göze uygulanmamalıdır. Hastanın son 2 gün içinde kullandığı giysiler ve çarşaflar yıkanmalı, kurutulmalı ve ütülenmelidir.

Korunma

  • Enfekte kişilerle cinsel ilişkiden kaçınılmalı ve bu kişilerin kullandığı elbise ve yatak takımı gibi eşyalara temas edilmemelidir.
  • Toplum eğitiminde, ortak yıkanan çamaşırların sıcak su ile 55C’de 20 dakika yıkanması ve yıkanma sonrası mutlaka ütülenmesi gerektiği belirtilmelidir.
   
 
 
web tasarımı

Doktorunuzu tanıyın !

Gebelik takviminiz size hamileliğiniz boyunca önemli tarihleri bildirir.
Sağlığınız ile ilgili konularda doktorumuza danışabilir, fikir alabilirsiniz.
Sitemizden daha verimli faydalanabilmeniz için üye olmanızı öneririz...
» Şifremi Unuttum
» Yeni Üyelik