Jinekolog Operatör Doktor Eser AĞAR Web Sitesi
 

Yrd. Doç. Dr. Eser Ağar Kadın Sağlığı Ünitesi açıldı. Randevu için 0(212)728 63 61 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

 
 

Yrd. Doç. Dr. Eser Ağar Kadın Sağlığı Ünitesi açıldı. Randevu için 0(212)728 63 61 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

 
 

Yrd. Doç. Dr. Eser Ağar Kadın Sağlığı Ünitesi açıldı. Randevu için 0(212)728 63 61 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

 
  Kızlık Zarı Estetiği

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarıveya hymen (hymen), (eski yunan evlilik ve düğün tanrısı Hymenaeus 'tan) kadınlarda dış cinsel organın girişini kaplayan 2-3cm kadar içeride, 2-3 mm inceliğinde zarımsı bir doku kivrimidir. Oldukça çeşitli şekiller alabilen bu doku genellikle vajina girişinde ve hilal şeklindedir ve de ince kılcal damarlarla çevrilidir.

Kızlık zarı, isminden dolayı zar gibi düşünülse de aslında bir zar değildir.

Anatomik olarak bilinen bir fonksiyonu yoktur. Cinsel ilişki öncesi dönemde vajinaya  mikroorganizmaların girmesini engellediği düşünülmektedir.

Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır?

Bu doku ilk cinsel ilişki (ilk gece, gerdek, zifaf, zifaf gecesi diye de isimlendirilir) sırasında anatomik yapıya göre esneyip genişler veya yırtılır ve kanar. Kızlık zarı yırtılması sonucunda az miktarda kanama olur. Bu kanama miktarı fazla ise, uzun sürdüyse doktora başvurmak gerekmektedir.

Pek çok toplumda kızlık zarı ile kadının bekareti ilişkilendirilir. Kızlık zarının yırtılması kadında bekaretin, bakireliğin bozulduğuna kanıt olarak görülür.

Kızlık zarı, bisiklete binme, ata binme, yüksekten düşme, masturbasyon yapma, sürtünme yoluyla ilişkiye girme  nedeniyle  yırtılabilir.

Kızlık zarının yapısı ve şekli embriyo döneminde belirlenir, her 1000 kadından 1'i kızlık zarı olmadan doğmaktadır. Yapılan araştırmalara göre kadınların yarıya yakın bir kısmında ilk cinsel ilişki sırasında kanama olmamaktadır (kızlık zarının bozulmaması).

Çiftlerin ilk ilişki öncesinde cinsellik konusunda bilgi sahibi olması bu konu hakkındaki korkuları, önyargıları azaltacaktır.

Kızlık Zarı Şekilleri

Kızlık zarı pek çok anatomik varyasyona sahiptir.

Anüler Hymen (Yuvarlak halka):Kızlık zarı yuvarlak halka şeklinde olup ortasında yine halka şeklinde bir delik bulunur. Ortadaki delik çok büyükse, penisin geçişine rağmen yırtılamayabilir. Bu durumda "hymen duhule müsait" denir. Halk arasında ise "esnek zar" tabiri kullanılır.

Kresentrik Hymen (Yarımay):Zar yarımay şeklindedir. Üst kısımda zar daha incedir veya hiç yokken arka kısımda belirgindir.

Septalı Himen (Ara bölmeli):Kızlık zarının orta kısmında boşluğu bölen, zara ait ara bir doku parçası vardır.

Kribriform himen (Çok delikli, kalburumsu):Hymenin ortasında tek değil birden fazla delik vardır. Bu görüntüsü ile adeta bir "kevgire" benzer.

İmperfore himen (Deliksiz):Hymenin ortasında delik yoktur ve vajina girişi tamamen kapalıdır. Bu zara sahip kızlar hiç adet kanaması görmezler. Normal şekilde gerçekleşen kanama vücut dışına atılamaz ve hymen arkasında vajina içinde birikir. Oldukça ağrılı bir durumdur ve mutlaka cerrahi bir işlemle açılması gerekir.

Mikroperfore himen (Küçük delikli):Zarın ortasındaki delik çok küçüktür. Bazen cerrahi müdahale ile deliği genişletmek gerekebilir.

Multipar himen (Doğum yapmışlarda bulunan):Normal doğum yapmış kadınlarda kızlık zarı doğuma bağlı yırtılır ve geriye kalan kısımlar "karinkül (hymen artığı)" olarak adlandırılır.

Ayrıca kızlık zarının çok kalın yahut esnek olmayan sekilde gelişmesi durumunda ilişkiye engel durum yaratacağından jinekolog tarafından bir müdahele gerekebilir.

Kızlık Zarı Dikimi

Öncelikle bir konuyu açığa kavuşturmamız gerekmektedir.

Bir insanın kendi vücudu üzerinde değişiklik yapma hakkı kendisine aittir. Kişi nasıl meme, burun estetiği yaptırıyorsa kızlık zarı estetiği de yaptırabilir. Kızlık zarı diktirme  isteği bir çok sebebe bağlı olabilir. Hasta tecavüze uğramış olabilir, kaza ile bekaretini kaybetmiş olabilir, evliliğini ya da canını kurtarmak için bu işlemi istiyor olabilir, psikolojik buhrana girmiş olabilir, ya da son zamanlarda evliliklerinde yeni bir heyecan yaşamak, kocasına sürpriz yapmak isteyen bayanlar da kızlık zarı estetiği (kızlık zarı dikimi, kızlık zarı diktirme işlemi) yaptırmak istemektedir.

Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?

Eğer yırtılma yeni olmuşsa yırtılan uçlar bir araya getirilerek dikilir. Eğer kızlık zarı yırtıldıktan sonra 1 haftadan fazla zaman geçmişse bu işlem yapılamaz. Farklı bir teknik kullanılarak kısa süreli ya da kalıcı onarım yapılabilmektedir. Operasyonun üzerinden bir yıl geçse dahi ilk gece kanama olma olasılığı %90’ın üzerindedir.

Kızlık zarı dikiminin garantisi yoktur. Şunu unutmamak gerekir,  tıbben bakire olan bir kişide bile ilk gece kanama olma ihtimali %100 değildir (Esnek kızlık zarı).

Kişinin kızlık zarı dikimi yaptırdığını anlamak çok zordur.

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı muayenesini jinekologlar ve adli tıp uzmanları yapabilir. Jinekolojik masada vulva iki yanından tutularak aralanır ve göz ile kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı anlaşılır. Kızlık zarı yırtıldıktan sonra  bir haftadan fazla zaman  geçmişse yırtılmanın  ne zaman olduğu tahmin edilemez.

Kızlık zarı muayenesi, kişi 18 yaşını geçmişse, kendi isteği üzerine yapılır, sadece hastaya bilgi verilir, rapor verilmez.

18 yaşın altında bu muayeneyi yapmak ve kızın ailesine bilgi vermek sakıncalıdır. Aile içi (ensest) ilişki ihtimali sebebiyle çok tehlikelidir. Mesela bir akrabası tarafından tacize uğrayan bir kıza bu muayen yapılsa ve genç kız bakireyse, evdeki taciz devam edebilir.  Bakire değilse töre cinayetine kurban gidebilir. O yüzden ailenin şüphesi varsa Cumhuriyet Başsavcılığına başvurur, muayene adli mercilerce ya da adli protokol çerçevesinde yapılır.

Anasayfa

   
 
 
web tasarımı

Doktorunuzu tanıyın !

Gebelik takviminiz size hamileliğiniz boyunca önemli tarihleri bildirir.
Sağlığınız ile ilgili konularda doktorumuza danışabilir, fikir alabilirsiniz.
Sitemizden daha verimli faydalanabilmeniz için üye olmanızı öneririz...
» Şifremi Unuttum
» Yeni Üyelik