Jinekolog Operatör Doktor Eser AĞAR Web Sitesi
 

Yrd. Doç. Dr. Eser Ağar Kadın Sağlığı Ünitesi açıldı. Randevu için 0(212)728 63 61 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

 
 

Yrd. Doç. Dr. Eser Ağar Kadın Sağlığı Ünitesi açıldı. Randevu için 0(212)728 63 61 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

 
 

Yrd. Doç. Dr. Eser Ağar Kadın Sağlığı Ünitesi açıldı. Randevu için 0(212)728 63 61 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

 
 
  Labium Estetiği

Labium minus dediğimiz küçük dudaklar, labium majus dediğimiz dış dudakların arasında bir şerit gibi uzanır. Üst kısımda klitoris hizasında birleşir. Altı kısımda bir halka olacak şekilde belirsizleşir. Şekli ve büyüklükleri kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Bir miktar dış dudakların dışına taşması normal olarak kabul edilebilir. Ancak bazı kişilerde aşırı sarkık, ve büyük olabilir. Her iki tarafın büyüklüğü birbirinden farklı olabilir.

Bu durum estetik görüntüyü bozduğu gibi aynı zamanda fonksiyonel problemlere de yol açmaktadır. Spor yaparken, dar pantolon ve bikini giyerken dışarıdan bile belli olabileceğinden kişide ciddi psikolojik sıkıntılar meydana getirmektedir.

Aynı zamanda ilişki sırasında ağrıya sebep olabilir, fazla sıvı salgısı nedeni ile adet dönemi dışında bile hasta ped kullanmak zorunda kalır. Yürüme ve spor sonrasında tahriş ve şişlikler, tuvalet sonrası kötü koku oluşabilir.

Bu problem operasyon ile düzeltilebilmektedir. Bu işlem her kadına yapılabilir. Kızlık zarına kesinlikle zarar gelmez. Hamile kalmaya ya da normal doğum yapmaya kesinlikle engel değildir. Cinsel ilişkiyi ve haz almayı etkilemez aksine iyi yönde değiştirir. Genel ya da spinal anestezi altında yaklaşık 30 dakika süren bir işlem ile labiumlar küçültülür. Eriyebilen dikişler kullanıldığından ameliyat sonrasında dikişleri almak gerekmez. Ameliyat izi kalmaz. Ameliyat sonrası 4-6 hafta ilişki yasaklanır.

Cerrahi prosedür seçimi çok önemlidir. Bir çok uzman bu ameliyatın basit bir işlem olduğunu öne sürmektedir. Ancak ben bu görüşe katılmıyorum. Cerrahi teknik seçimi çok önemlidir. Her hastaya aynı tekniği uygulayamazsınız. Labiumun şekli ameliyat seçiminde çok önemlidir. Bu ameliyat çok ince, özen gerektiren ve mikroskop altında yapılması gereken bir ameliyattır.  Bu yüzden genital bölge tecrübesi olmayan doktorlar tarafından yapılmamalıdır.

Anasayfa

   
 
 
web tasarımı

Doktorunuzu tanıyın !

Gebelik takviminiz size hamileliğiniz boyunca önemli tarihleri bildirir.
Sağlığınız ile ilgili konularda doktorumuza danışabilir, fikir alabilirsiniz.
Sitemizden daha verimli faydalanabilmeniz için üye olmanızı öneririz...
» Şifremi Unuttum
» Yeni Üyelik